Gökçeada: Unutulan Cennet

Gökçeada, Yunanca Imbros adıyla anılır, Ege Denizi’nin kuzey tarafında bulunan ülkemizin en büyük adasıdır. Saros Körfezi’nin girişinde yer alan Gökçeada‘nın kıyı şeridi 91 kilometredir. Çanakkale ilimizin şirin bir ilçesi olan adada ülkemizin sınır olarak en batı noktası olan İncir burnu ile batı sınırlarımızı noktalıyor. Haftanın pazartesi ve Perşembe günleri İstanbul üzerinden Gökçeada’ya uçakla ulaşmak mümkün

Rum Köyleri

Kaleköy’de Gün Batımı

Merkezi Çınarlı olan Gökçeada’nın iç batı bölgesinde Dereköy bulunmaktadır. Her yılın 15 ağustosunda Meryem Ana Bayramı etkinlikleri çerçevesinde bu köy turistlerle dolup taşmaktadır. Gökçeada’nın kuzeydoğusunda yer alan bir diğer bölge ise Kaleköy’dür. Fransızlar tarafından I. Dünya Savaşı’nda inşa edilen Kaleköy iskelesi yıllarca bütün adanın ulaşımını sağlamıştır. Gökçeada’nın kuzey kesiminde bulunan Rumların çoğunlukta bulunduğu Agridya (Tepeköy) bulunmaktadır.

Adanın en güzel manzarasına sahip olan Eski Bademli Köyü, eski bir Rum köyü. Adanın merkezini izleyebildiğiniz köyden, Yunanistan sınırları içinde yer alan Semadirek adasını, Kaleköy’ü ve Ege Denizi üzerinden harika bir gün batımı izleyebilirsiniz. Eski Bademli’de yer alan Imbros Otel, harika manzarası ve güleryüzlü hizmetiyle özellikle günbatımı izlemek isteyenlerin uğrak noktası.

İskan Köyleri

Gökçeada Uğurlu’da bulunan Gizli Liman

Ülkemizin en batı noktasında yer alan Uğurlu Köyü merkeze yirmi beş kilometre uzakta olup Ege bölgesinden getirilen ailelerin yaşadığı şirin bir köydür. Köyün en büyük gelir kaynakları turizm tarım ve hayvancılıktır. En önemli gelir kaynağı olan pansiyonculuk köyün en çok gelir getiren gelir kaynaklarının başında gelir. Kendine has yapısı ile Gökçeada konaklama için keşfedilmeyi bekleyen birbirinden güzel Gökçeada otelleri ve Gökçeada pansiyonları ile donatılmıştır. Köy oldukça gelişmiş altyapısı ile temiz içme suyuna ve kanalizasyon sistemine sahiptir. Yolları taşlarla kaplı olan köye ilk girişte muazzam tarihi doku göze çarpmaktadır. Turistik potansiyeli bir hayli yüksek olan Uğurlu Köyü Turizm girişimcilerinin gelecekteki en gözde turizm merkezlerinden biri olarak girişimciler tarafından keşfedilmeyi beklemektedir.

Limni Adasına sadece 14 km uzakta bulunan Uğurlu Köyü havası denizi güneşi ve paha biçilmez iklimi ile yerli yabancı turistlerin odağı olmaya başlamıştır.

Gökçeada’nın Şahinkaya, Eşelek, Şirin köy  Yeni mahalle ve yeni bademli adlı yerleşim yerleri de doğal yer altı su kaynakları ile köye has zengin mutfak kültürü ile turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir