Görülmesi Gereken Bir Yer Gökçeada

               Ülkemizin  en büyük adasıdır Gökçeada. Bir çok çeşitli güzelliğe ev sahipliğin yapan bu  yer Çanakkale ilimizin bir ilçesidir. Ege Denizi’nin kuzeyinde, Saroz körfezinin girişinde yer almaktadır.  Ve aynı zamanda 91 kilometre kıyı şeridine sahiptir. Yıllık yağış miktarı ise yaklaşık metrekareye  100 mm. Civarlarındadır.

            Bu kadar coğrafya bilgisi yeter. Şimdi de bu güzel adanın yerleşim yerlerine bir göz atalım. Adanın merkezinde bulunan Çınarlı’nın yanı sıra adada Dereköy. Kaleköy, Zeytinli, Tepeköy, Uğurlu, Bademli, Yeni Bademli, eşelek, Şahinkaya, şirinköy ve yeni mahalle isimlerinde bir çok tatil beldesi ve yerleşim yeri bulunmaktadır.

Gökçeada Tepeleri

            Birbirinden güzel onca  çeşitliliği içinde barındıran bu yer, ayrıca içinde tarihi Rum köylerini de barındırmaktadır. Bu sebeple seyahatten hoşlanan tatil severlerin kesinlikle gidip görmesi gereken sayılı yerlerden biridir bu ada. Aynı zamanda bu güzel ve hayli geçmişi olan adamızın 360  gün kesilmeyen rüzgarı sayesinde,  wind surf ve kite surf yapılma imkanı da vardır. Ada son yıllarda eskisine göre bakıldığın da yoğun ilgi gören tatil beldelerinden biri haline gelmiştir.

               Dilediğinizce seyahat edebilir, birbirinden güzel etkinlik ve faaliyetlerle tatilinize renk üzerine renk katabilirsiniz. Adanın tarihini canlandıran Rum köylerinde dolaşmak ise insana tarihi ve yaşanmışlıkları anlatmaktan çok yaşatmaktadır adeta.  Kendinize ve zevkinize yönelik birbirinden canlı ve güzel apartları ile Gökçeada’yı kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yer olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir